Profit calculator

Pick your product

Calculate based on what you’ll be serving day-to-day.

  • SOFT-SERVE
  • SHAKE
  • BATCH FREEZER

Customize your figures

Edit and adjust what you’ll be charging and when. Find out what you’ll be able earn per day, week, month or year!

COST AND PROFIT

YOUR FIGURES

For a 4oz. serving

  • 5% Figures

    For 5% mix

  • 10% Figures

    For 10% mix

Selling Price

Minus Food and Container Costs

Profit Per Serving

=
$1.28

$1.25

-0.15

$1.10

$1.25

-0.22

$1.03

Multiply by Servings Per Day

Profits Per Day
X
=
$64.00

x 50

$55.00

x 50

$51.50

Multiply by Days Open Per Week

Profits Per Week
X
=
$448.00

x 7

$385.00

x 7

$360.50

Multiply by Weeks Open Per Month

Profits Per Month
X
=
$1,792.00

x 4

$1540.00

x 4

$1442.00

Multiply by Months Open Per Year

Profits Per Year
X
=
$21,504.00

x 12

$18,480.00

x 12

$17,304.00

STANDARD SAMPLES

Industry standards to get you started. Fixed values based on a 4 oz. serving size.

5% Figures

For 5% mix

10% Figures

For 10% mix

$1.25

-0.15

$1.10

$1.25

-0.22

$1.03

x 50

$55.00

x 50

$51.50

x 7

$385.00

x 7

$360.50

x 4

$1540.00

x 4

$1442.00

x 12

$18,480.00

x 12

$17,304.00

Customize your figures

Edit and adjust what you’ll be charging and when. Find out what you’ll be able earn per day, week, month or year!

COST AND PROFIT

Based on a 16oz. shake size

YOUR FIGURES

For a 16oz. shake

  • Sample Figures

    For 5% mix

Selling Price

Minus Food and Container Costs

Profit Per Serving

=
$1.78

$1.25

-0.15

$1.10

Multiply by Servings Per Day

Profits Per Day
X
=
$89.00

x 50

$55.00

Multiply by Days Open Per Week

Profits Per Week
X
=
$623.00

x 7

$385.00

Multiply by Weeks Open Per Month

Profits Per Month
X
=
$2,492.00

x 4

$1,540.00

Multiply by Months Open Per Year

Profits Per Year
X
=
$29,904.00

x 12

$18,480.00

STANDARD SAMPLES

Industry standards to get you started. Fixed values based on a 16 oz. shake size.

Sample Figures

For 5% mix

$1.25

-0.15

$1.10

x 50

$55.00

x 7

$385.00

x 4

$1,540.00

x 12

$18,480.00

Customize your figures

Edit and adjust what you’ll be charging and when. Find out what you’ll be able earn per day, week, month or year!

COST AND PROFIT

YOUR FIGURES

For a 4oz. serving

  • Sample Figures

    To get you started

Selling Price

$ 2.99

Servings Per Day

Price of Product per Gallon

Cost per Serving (cups, toppings, etc.) (Not Mix)

50

$12.50

$0.15

Serving Cost

Daily Cost

Daily Sales

=

$0.10

=

$0.50

=

$14.95

$0.54

$27.00

$149.50

PROFITS PER DAY
PROFITS PER MONTH
PROFITS PER YEAR
=

$14.45

=

$447.95

=

$5,274.25

$122.50
$3797.50
$45570

STANDARD SAMPLES

Sample figures to get you started. Fixed values based on a 4oz. serving size.

Sample Figures

To get you started

$ 2.99

50

$12.50

$0.15

$0.54

$27.00

$149.50

$122.50
$3797.50
$45570
ICE CREAM DREAMS CAN COME TRUE ICE CREAM DREAMS CAN COME TRUE ICE CREAM DREAMS CAN COME TRUE ICE CREAM DREAMS CAN COME TRUE